Wspólnota - kawałek nieba na ziemi

Najważniejsze we wspólnocie to BYĆ RAZEM! W piątek 23 września w naszej parafii odbyły się rekolekcje dla młodzieży, które wygłosił ks. Wojciech Węgrzyniak.

Tylko wtedy przeżyjesz

Aby dobrze przygotować się na przyjęcie Słowa, nasze spotkanie rozpoczęliśmy Adoracją Najświętszego Sakramentu, a o godzinie 18:00 uczestniczyliśmy w Mszy świętej. Podczas kazania, ks. Wojciech Węgrzyniak nawiązał do słów czytania oraz Ewangelii. Podkreślił, abyśmy zwrócili uwagę na słowa, które mówią nam, że nasze życie zawsze będzie mieć dwie strony. Nie zawsze będą nas spotykać tylko piękne chwile, ale przyjdzie również czas trudności i cierpienia. Podkreślił, że ważnym jest, abyśmy wszystkie te chwile, każdy dany nam czas, potrafili jak najlepiej wykorzystać. Kluczem do tego, co pozwoli nam pokonywać wszelkie trudności jest odkrycie w sobie tego, Kim dla mnie jest Jezus.
- Jeśli odkryjesz Kim naprawdę jest Jezus, to staniesz się taką skałą, która nie tylko przeżyje najgorszą wichurę, ale na której można zbudować dom: dom rodzinny, dom wspólnoty, dom przyjaźni, dom czegokolwiek – mówił ks. Węgrzyniak.

Jesteś mi potrzebny

Po Mszy świętej przyszedł czas na konferencję, której tematem była wspólnota. Ksiądz Wojciech opowiedział nam po co jest potrzebna wspólnota w Kościele, w jaki sposób ją tworzyć oraz co jej zagraża.

Na początku ksiądz Wojciech zaznaczył, że człowiek nie może być sam, z natury potrzebuje innych ludzi, aby być szczęśliwym. Mówił, że wspólnota jest po to, byśmy sobie nawzajem pomagali.

- Mnie się czasem wydaje, że dlatego Pan Bóg chce, żeby w kościele były wspólnoty, bo jakby człowiek nie należał do żadnej małej wspólnoty, jakby chodził tylko w niedzielę do kościoła i gdyby nie miał takich osób, które by mu powiedziały, wiesz co, zrobiłeś to źle, to źle i to źle, to może się bardzo skrzywdzi w wierze. Bo jak ja się modlę, to sobie wyobrażam Pan Boga, jak jestem w Kościele, to wciąż myślę o tym tylko na mój sposób. A jak posłucham koleżankę, kolegę, jeśli posłucham jednego i drugiego, to wtedy ten mój obraz prawdy jest troszeczkę inny, ja się mniej okłamuję – mówił ks. Wojciech.

Zaznaczył również, że wspólnota jest ważna, ponieważ wielu ludzi, którzy do niej należą, mówi że to jest dobre – Na przykładzie ŚDM doświadczyliśmy niesamowitej bliskości, radości, pomimo tego, że byliśmy bardzo zmęczeni – mówił  ks. Węgrzyniak - ale wszystkie te rzeczy, które spowodowały że byliśmy wspólnotą , że był wspólny cel, wspólne wartości, wszystko to sprawiło, że było nam ze sobą po prostu dobrze – tłumaczył.

Troska o siebie nawzajem

Ks. Wojciech podzielił się z nami pięcioma myślami na temat tego, w jaki sposób tworzyć wspólnotę. Po pierwsze, we wspólnocie każdy musi coś z siebie dać, nie tylko brać. - Nie było by ŚDM w Dobczycach, gdybyście z siebie tyle nie dali – mówił. Bardzo ważne jest, aby zawsze zadawać sobie pytanie, co ja daję z siebie dla wspólnoty.

W tworzeniu wspólnoty ważne jest również, by dbać o równowagę pomiędzy dawaniem i braniem. Między tym co wnosimy do wspólnoty, a tym co od niej przyjmujemy. Ks. Wojciech porównał tą sytuację do pary zakochanych. Nie można tylko z siebie cały czas dawać, starać się, kiedy druga strona nie robi tego samego. Podobnie z równowagą pomiędzy modlitwą a czynem. Nie można modlić się za dużo, ale pracować też trzeba z umiarem.

W budowaniu wspólnoty istotne jest również dbanie o obecność i jedność. Ważna jest systematyczność i postanowienie trwania we wspólnocie przez długi czas, aby faktycznie przekonać się, czy to w moim życiu działa. Dbać o jedność, oznacza zauważać siebie nawzajem, dziękować sobie, rozmawiać, okazywać sobie wdzięczność, bardziej zwracać uwagę na ludzi wokół mnie.

Ostatnią wskazówką, jaką podzielił się z nami ks. Wojciech jest to, by dać sobie czas. Nie ma wspólnoty, która się zakłada w ciągu miesiąca, podobnie jak potrzeba czasu aby zdobyć prawdziwą przyjaźń.

Tylko jeden cel

Na co uważać we wspólnocie? Pierwszym niebezpieczeństwem jest lenistwo, które trzeba pokonywać zmuszając się do pracy i zaangażowania. To, co również zagraża wspólnocie to brak celu, brak odpowiedzi na pytanie po co się spotykamy - Jest tylko jeden cel wspólnoty. Jedyny cel wspólnoty to jest to, żeby być razem. Jak się jest razem, to zawsze się coś wymyśli – tłumaczył ks. Wojciech.

We wspólnocie należy brać pod uwagę pragnienia i potrzeby każdego ze wspólnoty. Nie można skupiać uwagi tylko i wyłącznie na pragnienia i pomysły tylko części osób. Jest to wyzwanie dla kapłana prowadzącego wspólnotę, ale także dla jej uczestników, by nie bać się mówić o swoich oczekiwaniach, pomysłach. Trzeba uczyć się pójść na kompromis. Jeśli nie lubię chodzić w góry – muszę się zmusić i zrobić to dla drugiej osoby. Ale w zamian za to następnym razem ktoś zrobi dla mnie coś, co ja lubię. We wspólnocie należy słuchać siebie nawzajem i nikogo nie faworyzować.

Być szczęśliwszym

Wspólnocie zagraża również niebezpieczeństwo poczucia się lepszym od tych, którzy nie należą do wspólnoty. Ksiądz Wojciech podkreślił, że nie można być we wspólnocie dlatego, żeby czuć się lepszym od innych. Wspólnota jest po to, żeby być szczęśliwszym niż byliśmy wcześniej.

We wspólnocie niebezpieczne jest również myślenie w kategoriach liczb, narzekanie że „jest nas mało”. - Widzieliście kiedyś, żeby mama albo tata, jak dziecko wraca ze szkoły, mówili, że nie opłaca się gotować obiadu dla jednej osoby, że jakby było czterdzieści to może, ale dla jednego? – porównywał ks. Węgrzyniak.

To jest świetna okazja

Na koniec konferencji, ks. Wojciech powiedział nam, że jest bardzo ważne, byśmy nie zmarnowali okazji kontynuowania dzieła, które rozpoczęły w naszej parafii Światowe Dni Młodzieży. - Jest świetna okazja, żeby tego Ducha Światowych Dni Młodzieży, który naprawdę „przeczołgał” nas na Brzegach i Błoniach, żeby stworzył coś w nas, w tej parafii, co każdemu da kawałek nieba – zakończył ks. Wojciech.

Po konferencji spotkaliśmy się w salce katechetycznej, gdzie wspominaliśmy czas Światowych Dni Młodzieży, wymienialiśmy się doświadczeniami, pomysłami. To był naprawdę wspaniały i owocny czas spotkania i bycia razem!

_____________

ZAPRASZAMY!

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do tworzenia wspólnoty po ŚDM na spotkanie w piątek 30 września, po Mszy św. wieczornej (około godz. 18:30). Spotkanie odbędzie się w salce katechetycznej naprzeciwko plebanii. Do zobaczenia!

_____________

Galeria zdjęć z rekolekcji: